گزارش مراسم نکوداشت اساتید گرانقدر “دکتر احمد علی فرزین” و “دکتر حشمت الله متدین”

مراسم نکوداشت اساتید بنیانگذار معماری منظر در ایران؛”استاد دکتر  احمد علی فرزین و استاد دکتر حشمت الله متدین”،در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت، ساعت 16 با حضور جمع کثیری از استادان، پژوهشگران فرهیختگان و دانشجویان رشته های معماری و معماری منظر در تالار مولوی دانشگاه تهران واقع در خیابان 16 آذر برگزار شد.

این جلسه بعد از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران وارائه گزارشی از  نحوه گردآوری مراسم و شکل گیری این نشست آغاز شد. در ادامه؛ ضمن پخش فیلمی از انجمن معماری منظر و  چگونگی شکل گیری آن؛ با سخنان رئیس محترم  هیئت مدیره انجمن دکتر سید امیر منصوری پیرامون این نشست همراه شدیم.

در ادامه مراسم دو فیلم کوتاه در شرح رزومه کاری و سابقه تدریسی این اساتید گرانقدر و با مضمون صحبتها و خاطرات دوستان و همکاران ایشان در وصف این دو عزیز به نمایش در آمد.

سپس از دکتر مهدی زندیه و دکتر سید امیر منصوری  دعوت به عمل آمد تا از پیشینه آشنایی خود با این بزرگواران و وصف صفات و سجایای اخلاقی ایشان سخن بگویند.

دکتر منصوری :” اگراکنون در دانشگاه و در زمینه ی معماری منظر، موفقیتی هست محصول اخلاق، صمیمیت ،صبر و تدبیر این بزرگواران است؛” وی افزود:” آرزوی خیر و سعادت می‌کنم برای شما دانشجویان و آرزو دارم جوانان بیشتری روز به روز و سال به سال در کنار این دو عزیز رشد کنند و از وجود ایشان بهره مند شوند.”

دکتر زندیه:” امروز از دو عزیزی تقدیر می شود که از ابتدای انقلاب توفیق همراهی با آنها را داشته ام؛ از جهاد در جبهه های جنگ تا منصب  معلمی…” وی افزود :”در آن زمان که افتخار همکاری با دکتر فرزین در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین را داشتم، من آنجا درس نمی دادم.. بلکه درس می گرفتم.” در ادامه بر اخلاص دکتر متدین در دوران دفاع مقدس اشاره داشتند. و در وصف دکترفرزین این جمله را افزودند که:”او  یک شاهنامه سیار است.” و سپس سلامتی و توفیق را برای این دو عزیز از خداوند متعال مسئلت داشتند.

در ادامه مراسم دکتر مهدی خاک زند استاد دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت، با اظهار خوشحالی و افتخار از حضور در جمع اساتید بزرگوار و مفاخر معماری و معماری منظر کشور به معرفی نمایندگان هیئت معماری و معماری منظر دانشگاه های مختلف حاضر در جلسه پرداختند که به پاس زحمات بی شائبه این دو استاد بزرگوار هدایایی را به رسم یادبود و قدردانی تدارک دیده بودند.

لیست نمایندگان معماری و معماری منظر هر دانشگاه به ترتیب حضور بر روی صحنه به این ترتیب می باشد:

– جناب آقای دکتر سید امیر منصوری مدیر گروه معماری منظر دانشگاه تهران

– جناب آقای دکتر سعید حقیر معاون پژوهشی پردیس هنرهای زیبا

-جناب آقای دکتر مهدی زندیه به نمایندگی از دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

– جناب آقای دکتر علی شرقی به نمایندگی از دانشگاه شهید رجایی

– جناب آقای دکتر محمد آتشین بار به نمایندگی از پژوهشکده نظر

– جناب آقای دکتر امیر سمیاری به نمایندگی از گروه معماری منظر دانشگاه شهید بهشتی

– جناب آقای مهندس آرمان مینیاتور سجادی به نمایندگی از انجمن معماری منظر ایران

-جناب  آقای مهندس سعید غلامپور از دانشگاه رسام و دپارتمان منظر دانشگاه شیراز

– جناب آقای دکتر مهدی خاک زند به نمایندگی از دانشگاه علم و صنعت و انجمن علمی معماری و شهرسازی ایران

– جناب آقای مهدی حسین زاده به نمایندگی از انجمن معماران منظر دانشگاه تهران(انجمن دانشجویی)

-جناب آقای دکتر امین حبیبی به نمایندگی  از دانشگاه شیراز

سخنرانان پایانی مراسم نیز دکتر فرزین و دکتر متدین بودند که از فراز و نشیب های زندگی خود و سال های تدریس خاطرات ارزشمندی را بیان نمودند.

گزیده ای از سخنان دکتر متدین:” گاهی پیش می‌آمد که بعد از کلاس وتا پایان روز یا حتی در خانه به کار ها و طرح های بچه ها و راه حل‌های ممکن فکر میکردم. همیشه می‌خواستم با بچه ها رفیق باشم تا راحت وارد افکارشان شوم. و کمکشان کنم و از آنها یاد بگیرم؛ بهترین چیزهایی که در تمام این سالها یاد گرفته ام از دانشجویان بوده.. و در پایان خاطرنشان کردند که بهترین ثمره کار ما این رشدی است که در زمینه های درسی برای ما پیش می آید؛”

گزیده ای از سخنان دکتر فرزین:”آنقدر حرف برای گفتن هست که نمی دانم سر کلاف را از کجا باید گرفت.. به شاه بیتی از حافظ در این باب بسنده می کنم،

            با دل خونین لب خندان بیاور همچو جام                         نی  گرت زخمی رسدآیی چو چنگ اندر خروش

روزهای سختی بر ما گذشته ،مسیری را برای پیمودن انتخاب کردیم که با روز های سخت عجین شده بود.اما جز با لب خندان به سمت شما نیامدیم..سر کلاس درس از ناخوشی هایی که بر ما میگذشت حرفی نزدیم و با لبخند و روی خوش به کلاس درس پا میگذاشتیم..”

“این شعر،همیشه در گوش من بود.و اینبار برای شما میگویم؛چو این داستان بشنوی یاد گیر…..ز گوینده دهقان پیر…:

             میاسای  از آموختن یک زمان                                         ز دانش میفکن دل اندر گمان

             چو گویی که وام خرد توختم                                           همه هر چه بایستم آموختم

              یکی نغز بازی کند روزگار                                              که بنشاندت پیش آموزگار…”

پس از تجلیل و قدردانی از اساتید و اهدا هدایا و لوح های قدردانی از طرف انجمن ها، موسسات و دانشگاه ها ؛از برگزیدگان مقاله معماری منظر سال سرکار خانم دکتر آیدا آل هاشمی،دکتر ناصر براتی و مهندس آرمان مینیاتورسجادی با اهدای هدایایی تقدیر شد؛سپس از حاضرین دعوت به عمل آمد تا  پس از پذیرایی،بر روی لوح های یادگاری تهیه شده جمله ای به یادگار برای این دو استاد گرانقدر بنویسند.

و در پایان دکتر منصوری از دست اندرکاران این مراسم، جناب آقای دکتر محمدرضا مهربانی گلزار؛ جناب آقای دکتر مهدی فاطمی و سرکار خانم دکترآیدا آل هاشمی و سایر کسانی که دربرگذاری این محفل نقش داشتند  قدردانی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *