دومین گردهمایی سالانه انجمن علمی در کاروانسرای دیرگچین

ساعت 8 صبح 13 اسفند 1394، حدود 100 نفر از اعضای انجمن علمی معماری منظر ایران با سه اتوبوس راهی کاروانسرای دیرگچین در کویر گرمسار شدند. تقریباً پس از 2 ساعت و رسیدن به مقصد، اعضاء در حیاط کاروانسرای دیر گچین گرد هم آمدند. دکتر سید امیر منصوری، رئیس هیات مدیره انجمن در باب تاسیس انجمن و جلسات برگزار شده آن توضیحاتی دادند. در ادامه از ضرورت وحدت و لزوم کار تشکیلاتی صحبت شد و به این نکته اشاره شد که رسیدن به اهداف والای منظر جز از خلال وحدت این جمع، کار تشکیلاتی و منظم، هم‌ راستایی نیروها و روشن ساختن برنامه‌ ها تحقق نمی‌ یابد. ایشان در رابطه با گردهمایی دوم، فعالیتها و اهداف آن و امید به ادامه‌ دار بودن آنها صحبت کرده و اظهار داشتند برای اینکه این رشته به جایگاه حقیقی خود دست یابد و با استقلال رأی و طبق موازین خود پیش رود، نیازمند این است که جنبه‌ های مختلف قانونی، حقوقی، علمی و مدیریتی آن سامان بخشیده شود. این موضوع مستلزم جمع شدن و ارائه برنامه‌ ها از طرف تمام متخصصین منظر است تا به تدریج جایگاه تعریف شده‌ ای با برنامه و اهداف روشن برای صنف مهندسان معماری منظر داشته باشیم و نسلهای بعدی بتوانند در این مسیر گام بردارند. سپس توضیحاتی در ارتباط با مسایل تشکیلاتی و مرحله اول عضوگیری انجمن توسط آقای آرمان میناتور سجادی، دبیر تشکیلات انجمن ارائه شد و اعضای هیات مدیره و اساتید گروه منظر حاضر در مراسم معرفی شدند.
در قسمت بعد برنامه، دانشجویان و اساتید طبق لیستی که از قبل تهیه شده بود به 5 گروه تقسیم شدند تا هر گروه متناسب با موضوعاتی درباره یکی از چالشهای حوزه منظر به بحث و گفتگو بپردازند. این چالشها از دیدگاه‌ های اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی، حرفه‌ای، قانونی، آموزشی و جهانی شدن در حیطه منظر بودند که پیشتر توسط اعضای کمیته سفر مدون و گروه‌ بندی شده بودند. هر گروه مرکب از یک استاد پیشکسوت، یک استاد جوان، اعضای پیوسته و دانشجو بود. هر یک از گروه‌ ها، متناسب با برنامه خود شروع به بازدید کاروانسرا، قلعه قدیمی و منظر کویر کردند. بدین ترتیب تبادل نظر افراد درباره هر یک از موضوعات منظر در یک منظر کویری شروع شد و طبق برنامه تا ساعت 13 ادامه داشت.

اعضای هیات مدیره و بازرسان

گروه‌ های مطالعاتی

Second Meeting 01گفتگوها نه تنها به چالشها محدود نشد بلکه در رابطه با مکان مورد بازدید و سایر دغدغه‌ های منظر نیز ادامه یافت. ساعت 13 و با بازگشت اعضا به داخل کاروانسرا، سفره‌ ای طولانی ناهار پهن شد تا معماران منظر بر سر سفره‌ ای از صمیمیت ناهار دومین جلسه مجمع خود را صرف کنند. ناهاری به یادماندنی که مثل تمام لحظات ماندگار این سفر با دوربینهای عکاسان ثبت شد.
Second Meeting 02بعد از صرف ناهار جلسه جمع‌ بندی روی زمین و زیراندازهایی مختصر برگزار شد. سردبیر هر گروه متناسب با چالش مورد بحث در گروه خود در عرض 10 دقیقه مباحث مطرح شده را به صورت گزارشی برای سایرین جمع‌ بندی کرد تا همه افراد در جریان محتوای جلسات دیگر قرار بگیرند. پس از اتمام گزارشها و ارائه نظرات اساتید هر گروه بعد از هر جمع‌ بندی، دکتر منصوری به موضوع فعالیت جمعی و ارزشهای آن اشاره نموده و بیان کردند که مباحث عنوان شده در گردهمایی‌ های گروهی، افق دید انسان را فراتر برده و سبب پرواز اندیشه می‌شود و تفکر جمعی در برخورد با معضلات و مشکلات ثمربخش‌ تر است.
Second Meeting 03با اعلام ختم جلسه و جمع‌ آوری وسایل، یک عکس دسته‌ جمعی که همه اعضای انجمن در آن بودند، گرفته شد تا این وحدت و همدلی در یک قاب جمع شود. افراد به سمت اتوبوس‌ا حرکت کرده و بعد از صرف چایی و شیرینی به سمت تهران رهسپار شدند.
گردهمایی دوم انجمن علمی معماری منظر ایران، گر چه صورتی مانند سایر همایشها و گردهمایی‌ های رسمی نداشت و حال برای همه اعضاء، تبدیل به خاطره‌ ای از یک کویرگردی و دیدن آثار معماری دوره صفوی و ساسانی شده بود، اما محصولات یک رویداد رسمی و یک نشست علمی و صنفی را نیز به دنبال داشت. پس از بازگشت از سفر، بیانیه‌ دومین گردهمایی انجمن علمی معماری منظر ایران به عنوان دستاورد این نشست و نقشۀ راه فعالیتهای آتی انجمن توسط مسولان گروه و اساتید و با مشارکت اعضای انجمن تنظیم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *