جشن شب یلدا

شب یلدا، درازترین شب سال و یکی از بزرگترین جشن های ایرانیان است. در تیره ترین شب سال، ستایش خورشید نماد دیگری می یابد. مردمان سرزمین ایران با بیدار ماندن، طلوع خورشید و سپیده دم را انتظار می کشند تا خود شاهد دمیدن خورشید باشند و آن را ستایش کنند. خوردن خوراکی ها و مراسم دیگر در این شب بهانه ای است برای بیدار ماندن. با توجه به اهمیت و هویت بالای این شب در بین ایرانیان , اولین دیدار رسمی  پژوهشگران و حرفه مندان معماری منظر ایران به همت و کوشش انجمن علمی منظر ایران و سرو زرین ( اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی معماری منظر ایران ) در پیشواز شب یلدا در روز شنبه 28 آذر ماه برگزار شد.
Yalda Night Celebration 01این دیدار  با سخنرانی رئیس انجمن علمی معماری منظر ایران جناب آقای دکتر سید امیر منصوری در خصوص اهداف و برنامه های انجمن آغاز گردید و در ادامه با رونمایی از کتاب الکترونیکی کاشان، اولین کتاب از سری کتاب های سفرنامه نظر , ماحصل سفر دو روزه پژوهشگران و دانشجویان منظر به کاشان , نیاسر و نوش آباد , از هیئت تحریریه و همکاران این پژوهش تقدیر بعمل آمد و با معرفی کتاب الکترونیکی در حال تحریر ورامین – گرمسار چشم انداز و اهداف جدید سفرهای پژوهشی نظر بیان گردید و با اعلام نتایج مسابقه عکاسی سفر ورامین – گرمسار از نفرات برگزیده تقدیر به عمل آمد.
Yalda Night Celebration 02در بخش بعدی مراسم نقاله خوانی با اجرای قدرتمند استاد مرجان صادقی , هفت خوان رستم را به زیبایی نقل نمودند هفت‌خوان نام نبردهایی هفت‌گانه در شاهنامه فردوسی هستند که رستم پسر زال و اسفندیار پسر گشتاسپ آن‌ها را به انجام رسانده‌اند. هفت‌خوان رستم شامل نبردهایی می‌شود که رستم برای نجات کیکاووس، شاه ایران، که در اسیر دیو سپید بود، انجام داد و در نهایت با کشتن دیو سپید کیکاووس را نجات می دهد و ایشان با خواندن ابیاتی از شاهنامه به این داستان پایان می دهند.

زدش بر زمین همچو شیر ژیان            چنان کز تن وی برون کرد جان
فرو برد خنجر دلش بر درید                    جگرش او تن تیره بیرون کشید
همه غار یکسر تن کشته بود                       جهان همچو دریای خون گشته بود

و در پایان با آشنایی اعضاء انجمن علمی منظر ایران و مراسم شام این محفل گرم به پایان رسید, باشد که شروعی برای مراسم ها و گردهمایی های انجمن علمی منظر ایران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *